„Анима“ е изборът за Книга на годината на четирима съвременни писатели с разпознаваем глас и позиция, журналисти с подчертан интерес към екологията и опазването на чистотата на планетата: Моник Рофи (The Guardian), Марк Кокър (The Spectator), Колин Таброн (The TLS) и Джонатан Коу (The New Statesman). 

„Анима“ – първата книга на Капка Касабова, която ще излезе с логото на издателство ICU, предстои на български в края на май, плод на общите преводачески усилия на авторката и Невена Дишлиева. В същия тандем автор и преводач работиха и над „Граница“ и „Към езерото“, издадени от ИК “Жанет 45”. 

За първите няколко месеца след появата си на английски език „дивият пасторал“ на Капка направи впечатление в целия англоезичен свят и изборът за Книга на годината на автори в някои от най-престижните световни медии е поредното доказателство за това. Междувременно италианската публика посрещна превода на „Анима“, дело на Анна Ловисоло, с огромен интерес, пълни зали и лавина от смислени рецензии и ревюта. Неотдавна Капка беше гост и на култовия румънски фестивал в град Яш FILIT, където разговорът с нея беше съсредоточен около първата книга от четирилогията – „Граница“. (Сред гостите в тазгодишното издание беше и друг ICU автор – Колъм Тойбин, както и любимата ни преводачка от румънски Лора Ненковска.) През март, по покана на Българския културен център в Лондон, Капка ще представи „Анима“ в популярната лондонска книжарница Hatchards в разговор, воден от Роузи Голдсмит. 

Историята, която Капка разказва, е неподражаема и древна и е важно да бъде уловена, преди да загине. Общуването с тази книга ме хвърля в транс. „Анима“ е майсторско произведение, дълбока и важна книга, огромен принос към всичките онези наши метаистории, изтъкали вътъка на живота ни. Касабова пише за това как забравяме земята и животните си и как прогонваме племе след племе. И докато го правим, губим душата си. Според мен това е книга, която тепърва ще печели награди и която заслужава да бъде четена масово, и да привлича възхищение. „Анима“ е съкровищница от природно писане и човешко писане, бъдеща класика за нашето време. – Моник Рофи


„Анима“ е ода за последните овчари на нашия континент… Авторката показва огромна смелост, прекарвайки един сезон в почти пълна изолация, и литературна дързост с тезата, че в живота на всеки европеец трябва да има място за свят, който надхвърля човешкото. – Марк Кокър

Книгата, която ми достави най-голямо удоволствие, беше тази, която ме извади извън зоната ми на читателски комфорт… В „Анима“ Касабова живее с овчари, които развъждат специална порода кучета – каракачанските… Прозата на Касабова – лирична и несантиментална – те потапя в този свят и тази общност, и деликатно, но настойчиво задава на читателя неудобни въпроси: какво значи да си човек и как се живее в един природен свят, който продължаваме да рушим и унищожаваме? – Джонатан Коу

Капка Касабова не пише от топлия уют на кабинета. Тук пропастите и мечките са истински, бурите убиват. Но всъщност най-страшното не са мечките, пропастите и бурите, а пустотата – наоколо и вътре в нас. Докато съществуваме в градското си битие, ще сме само наблюдатели. Понякога, само понякога, когато се случи да поживеем с вятъра и стихиите, има проблясък за другото. Стига да си позволим да го уловим. 

Благодарение на Капка имаме възможност да се почувстваме част от колективната душа, да усетим анимус и анима в себе си. Да се насладим на усещането за съществуването на някой… нещо с противоположна и допълваща ни енергия. 

Това е книга за живота и смъртта. Анима е отвътре и отвън.

Антропоцентричният свят е плосък и еготичен, често ограбващ. Затова се чувстваме зле ние, които живеем в менгеметата на градовете, забравили, че някъде там, извън нас, има пулсиращ от живот живот. Съществата ни вият от болка и копнеят за цялост, каквато не могат да имат, търсят да запълнят дупка, която не подлежи на запълване. И  инстинктът е нагоре. А нагоре не непременно е посока.

В ICU сме убедени, че „Анима“ е книга, която нашите читатели ще оценят и приласкаят. Работим бавно и се наслаждаваме на процеса с ясното съзнание, че предстои едно от най-важните ни бъдещи заглавия.  

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *